Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Вече почти един век, от 1926 година, японците пътешестват по света с красиви паспорти-хризантема. И ако страната им често се нарича страна на изгряващото слънце, то също толкова основания има да се нарича и страна на хризантемите – императорският символ.
Хризантемата с 16 листчета е символ на японския император, родов герб, тя е неговия печат, като той се нарича с красивото име „хризантемен печат“, а членовете на семейството му използват хризантема с 14 листчета. И тъй като Япония има национален флаг, но не и герб, то за японски герб се приема императорският – тоест пак хризантемата. Легендата гласи, че това е символ на императора от ХІІ век досега, а първите изображения на хризантеми датират от преди повече от две хилядолетия.
Двата цветни символа на Япония са сакурата и хризантемата.
Както подобава на цветята, и хризантемите крият в себе си различни символи – например бялата е истина, жълтата несподелена любов, червената е обич и като цяло хризантемата е символ на честност и благородство. В Япония има над сто района и градове, чийто символ е хризантемата, съответно е пълно и с фестивали по темата, някои от които са по над 100 години. Естествено има и ден на хризантемата, който е голям празник и това е най-хармоничната дата в календара – 09.09 или всеки девети септември.
Именно тогава в град Нихонмацу се провежда фестивалът на куклите- хризантеми „кику-нинги“. Нихонмацу се намира близо до Токио и е център за отглеждане на цветя от ХVІІ век досега, като само хризантемите са няколко хиляди вида. Затова и там се е пренесла тази традиция, възникнала първоначално в Токио през 1804 година.
Куклите от хризантеми са с човешки лица и дрехи от цветя и създаването им е дълго и сложно.
Върху всяка кукла работят няколко човека с различни функции. Dogu-cho е дизайнерът, който разработва концепцията. Ningyo-shi е майсторът на кукли, който създава макета, както и главата, ръцете и стъпалата на куклата. Те са толкова майсторски изработени, че отдалече приличат на живи. Kiku-shi е онзи, който покрива тялото на куклата с хризантеми. Това е и най-важната и трудна част от процеса. Тялото на куклата се прави от бамбук, обвит с оризова трева, след това се добавят хризантемите, които трябва да са от сортове с дълги, гъвкави стебла. Хризантемата се откопава заедно с корените, почиства се от пръстта, а корените й се увиват във влажен мъх. Дори този процес си има име – немаки. След това самите растения – корените и дръжките – се напъхват в тялото на куклата, а цветчетата се аранжират според замисъла на дизайнера. За една кукла са необходими от 100 до 200 хризантеми. Последно се добавят елементите от плат – колани, ръкави, яки. Една такава кукла може да издържи дълго време, защото цветята се поливат, а ако някое увехне се заменя с ново.
Както всяко традиционно изкуство, създавано ръчно, майсторите на кукли от хризантеми са все по-малко и тяхното изкуство е дефицитно. Фестивалът в Нихонмацу събира много посетители, но нищо чудно някой ден тези прекрасни творения от хризантеми да останат само на снимки. И в стиховете.
Всичко на света видяха
Моите очи – и се върнаха
При вас, бели хризантеми
(Рансецу 1654-1707)
Comments