top of page
Writer's pictureЕлена Миланова

4 МЕСТА ВЪВ ВЕНЕЦИЯ, КОИТО НЕ ТРЯБВА ДА ПРОПУСКАТЕ ТАЗИ ГОДИНА



58-ото издание на Венецианското биенале беше открито наскоро и ще продължи до 24 ноември. Период, в който много от нас ще намерят първи или пореден повод  да посетят Венеция.


Куратор на биеналето е Ралф Рудолф, а темата е May You Live in Interesting Times – китайско проклятие и отправна точка за артистите, които участват с творби.

Повече от 90 павилиона и изложби (включително български) участват тази година. Разбира се, за обикновения зрител е невъзможно да обиколи всички, още повече че градът е толкова прекрасен, че може и нищо да не види от биеналето. Но все пак има няколко основни места, които е препоръчително да се разгледат. Каквото и да изберете, няма да сбъркате:

Марина Абрамович с Risign в Ca’ Rezzonico

📷

(скрийншот от приложението)


"Бабата на пърформанса" насочва вниманието ни чрез видеоигра. В галерия Ca’ Rezzonico тя обръща внимание върху покачването на нивото на океаните с новата си изложба Rising (плюс мобилно приложение). Абрамович е основната героиня в играта, която има нужда да бъде спасена от удавяне в стъклен резервоар в Арктика, обградена от топящи се ледове. Само добри екологични решения могат да я спасят от отчаянието й.

Лоренцо Куин в Арсенале

След успеха на последното Венецианско биенале синът на Антъни Куин – Лоренцо, се връща с шест чифта гигантски ръце в пристанището от  XII век (L'Arsenale di Venezia). Инсталацията му се нарича Building Bridges. Всеки чифт ръце символизира човешки ценности като приятелство и вяра. Посланието е „да преодолеем различията и да построим по-добър свят“. 📷

(снимка: David M. Benett)

Исландският павилион

Shoplifter (или Hrafnhildur Arnardóttir) е известен със сътрудничествата си с Бьорк (дизайнер е на албумът й Medúlla). Във Венеция се представя с огромна инсталация от синтетична коса. Флуоресцентно зелено, пастелносиньо и ярки розови стени на вулканична пещера. Това е най-доброто място за селфита на о-в Джудека в момента. Инсталацията води от тъмнина към светлина и променя правилото „не пипай експонатите“ – посетителите могат спокойно да пипат и прегръщат тези огромни синтетични влакна, които се спускат от тавана.

📷

(снимка:Elisabet Davidsdottir © Hrafnhildur Arnardóttir/Shoplifter)

Павилионът на Гана

В 124-годишната история на биеналето досега, Гана не е участвала никога.  Британският архитект от ганайски произход  Дейвид Адяе е конструирал шест кръгли стаи. Шест артисти се представят във всяка една от тях под мотото Ghana Freedom, името на песен от 1960 г. Произведенията включват портрети, фотографии, видеомонтажи. Гана е осмата африканска страна, представена на биеналето.

📷

(снимка: David Levene)      


Тази статия е публикувана първо в Момичетата от града.

Comments


bottom of page