Обичате ли капучино? Аз - да. Толкова капучино съм изпила, че навремето често си мислех, колко ли би било хубаво да обикалям света, да пия капучино и да пиша ревюта за него и заведенията, в които го опитвам... Така и не превърнах оценката на качеството на капучиното в професия, но пък се научих да го правя перфектно и то не само с традиционното краве мляко,което, да си призная, отдавна не пия.
Думата капучино означава буквално “малка качулка”, но повечето хора мислят за кафе, когато я чуят. Далеч по-малко правят връзка с монашеския орден на капуцините, но тази връзка никак не е случайна.
Основното го знае всеки – всяка сутрин, на път за работа, италианците спират в бар, за да закусят редовните капучино и бриош – най-добрата италианска закуска. Както и при кафето, така и при капучините си имат много предпочитания. Била съм свидетел на всевъзможни такива, свързани с това колко да е топло млякото, с пяна или без, или с колко пяна, колко да е кафето, а някои хора изобщо не искат топло мляко, а направо студено. После пък трябва да се реши с какво да се поръси – с какао, канела или нищо. Освен това стои и фундаменталният въпрос изобщо с какво мляко да бъде - дали да е нискомаслено или пълномаслено, а може би със соево или с бадемово и т.н. и т.н. И макар предпочитанията за капучино да са различни, то между тях има едно общо нещо – абсурдно е да се пие капучино след 11 часа сутринта!
Малко история – да, вероятно капучиното има връзка с монашеския орден на капуцините, които по принцип са обичали да смесват кафе с мляко. Но има и конкретна легенда – брат Марко д'Авиано, капуцинският монах, който през 1680 година е бил довереник на крал Леополд I във Виена, вероятно е допринесъл за създаването на напитката във времената, когато се появяват някои от първите кафенета. И там се а наричало kapuzinerkaffe.
Първата рецепта за kapuzinerkaffe се появява през 1790 г. и включва освен кафе и мляко, и крем забайоне, който се предлага и днес в някои барове в Болоня например и е изключително вкусно!
Австрийците действително са първи в името на капучното, но това, което днес разбираме под капучино, е създадено след като са изобретени професионалните машини за кафе, които са придружени от приставка за пара, която може да превърне млякото във вълшебната кремообразна пяна, която познаваме днес.
Comments