top of page

ИТАЛИАНСКАТА КУЛТУРА В ДУМИ: APERICENA


Ядящи спагети, 1859, библиотека на конгреса на САЩ


Apericena - аперитив, заменящ вечерята.


Основната част на италианската култура е храната и тя се регулира от правила. Това е нещо, което аз много харесвам, защото съм много рутинен, дисциплиниран и организиран човек, така че хранения след "гонга" ме карат да излизам от релсите.

Семействата в Италия, които познавам, се хранят като по часовник и смея да твърдя, че така е в цяла Италия – закуска преди работа (кафе, нещо сладко), обяд към медзоджорно е медза (12:30), обикновено паста. Отварям скоба, че преди години почти нямаше места, извън туристическите, които да предлагат пица за обяд и малкото, които имаха такава опция, го пишеха с големи букви "ПИЦА ЗА ОБЯД!" пред ресторантите си. После апритив следобяд и вечеря преди 8, но в Южна Италия, особено лятото, се вечеря по-късно, когато захладнее, така че може и към 10. Ресторанти между обяд и вечеря са отворени само в туристичексите места и тн. Апритивът, този най-любим ритуал, е след работа и преди вчеря – обикновено посещение в бар, когато може да вземеш чаша вино или коктейл, и ти дават безплатно малко чипс, ядки или маслини.


В последните години тази традиция се промени и се появи т.нар Apericena т.е нещо между aperitivo, "аперитив" и cena "вечеря" – революционна мода, възникнала в началото на този век в северната част на Италия и постепенно набираща скорост сред младите хора. Аперичената е по-сериозна от лекия аперитив и по същество може и замества вечерята. Състои се от хапки, пици, малки сандвичи, обикновено храна, която се яде с ръце. В Болоня дори отиват малко по-далече, вероятно защото градът храни доста студенти – има места, където се отварят големи бюфети тип шведски маси с тоще към 6 и условието е да платиш само виното, останалото – колкото можеш.


Милениалите харесват този неологизъм, аперичена, възрастните се мръщят – нормални неща между поколенията.

При всички положения италианците напоследък се стремят към излизането от културните рамки, с които са поддържали идентичност и форма със столетия, което много бързо се отразява и на културата. Давам си сметка, че само преди 15 години в кварталния бар дори нямаше маса на която "да се седне" и аз бях в шок от това, ами имаше малка пейка, а днес масите са поне 8. В Болоня пък дори преди няколко години направиха градоустройствени промени и въведоха някои новости, като например цяла пешеходна улица, на която може да се яде постоянно (Via Caprarie) както и цялата зона наоколо, която стана "гурме". Тази улица обаче е повече за туристи – ако искате нещо по-автентично I mercati del Quadrilatero и Via Calzolerie например са доста "по-атмосферни" и са пак в периметъра. Там аперичената май никога не свършва.

Commentaires

Les commentaires n'ont pas pu être chargés.
Il semble qu'un problème technique est survenu. Veuillez essayer de vous reconnecter ou d'actualiser la page.
bottom of page