Елена Миланова Instagram: @byelenamilanova
Напоследък The Dropout се прибави към изобилие минисериали, посветени на измамници и стартиращи компании като Inventing Anna, Super Pumped и WeCrashed. За мен от всички тях историята на Елизабет Холмс беше най-интересна, защото провалът е заложен в самото зараждане на идеята й, че с капка кръв могат да се направят стотици клинични изследвания. Тази идея противоречи на природните закони и е сравнима например с това аз да се кача на старото ми Митсубиши и да се заселя на някой спътник на Юпитер. И въпреки това Елизабет Холмс с години иска да осъществи тази идея. Тя намира милиарди инвестиции за компанията й Theranos, заобикаля се с най-влиятелни лица и вярва фантатично, че технологията е въпрос на бърза разработка на гении за еднократна употреба в лабораториите, плюс получава поп културен статус, подобен на този на Стив Джобс. Абсолютно нелепо е, че милиони хора си падат по нейната идея и харизма, и това е велико историческо събитие, което може би никога няма да се повтори повече, така че сериалът заслужава вниманието.
Елизабет (Аманда Сейфрид, която сте виждали в Mamma Mia) е злодеят в The Dropout и създателите на сериала правят всичко възможно да обърнат погледа към нея, не толкова към наивната Америка, убедена, че ако не си губиш времето с университет и учене, то ти си реинкарнация на Стив Джобс. Възрастните бързат да инвестират в теб, защото са убедени, че нещо пропускат от света на стартъпите на милениалите и поколението Z, a те пък не виждат смисъл да се движат по утъпканите пътища, които не издигат никого до върха, който е зает от хора, които и вече и не умират. Историята на Елизабет започва с решението й много бързо да напусне обучението си за инженер химик в Станфорд. Това на пръв поглед е решение, продиктувано от революционната й идея, но от друга тя е аутсайдер, момиче с усмивка на чеширска котка и абсурдно обмислен житейски път: „Планирам да съм сексуално активна в колежа“, казва в един момент на майка си. Елизабет е свидетел на провала на баща си, обвинен в корпоративни измами, но всъщност урокът, който научава от това, е, че да лъжеш е в реда на нещата, стига да не те хванат. Тя също така, благодарение на майка си, е склонна да замита под килима всички проблеми и травми, и да се затваря в рамките на образа, който изгражда. Така измисля себе си като женския Стив Джобс. За това Елизабет, която ще промени здравеопазването, хода на историята и ще спаси милиони, има нужда само от черно поло, червено червило, разрошена коса и еднакви костюми в гардероба си, за да не й се налага да мисли за друго, освен за целта.
Останалото в историята й е търкаляне на една снежна топка по склона, която става все по-голяма с всяка следваща лъжа, с която основателката на Thearanos успява да се измъкне отново и отново. Елизабет Холмс успява да убеди най-висшите умове на американския капитализъм, че е на крачка от технологията. Сред членовете на борда й са Кисинджър, Уорън Бъфет, дори бившия държавен секретар Джордж Шулц (страхотен Сам Уотърсън!), който е преговарял с Горбачов по време на Студената война, иска да помогне на това младо момиче, да прибави още към статуса си и застава зад него с цялата си безупречна и легендарна репутация.
Истинската привлекателност на сериала не е тръпката от очакването тиктакащата бомба да гръмне.Тръпката е в това как Елизабет Холмс успява да използва любовта на Америка към историите за успеха, който се случва на „отпадналите“, които са носителите на мита, че могат да превръщат сламата в злато. Това е история за конфликта между скучните и студени факти и магията на размитите разкази за успеха. А какво по-подходящо за такъв разказ от блондинка, която иска да спаси света?
Comments