Елена Миланова
Instagram: my_italian_days_
Саша Джафри, "Пътешествието на човечеството"
Традиционно купуването на изкуство е начин да се демонстрира богатството и престижа на индивида. Също така е начин мистични хора с шесто чувство към изкуството да определят кога определени стилове ще привлекат внимание, независмо дали това се дължи на тяхната красота или пък на радикалната им форма. Веднага в съзнанието ми изникват личности като Пеги Гугенхайм. В момента на създаването на някоя картина на Пикасо тя може и да не е имала почти никаква стойност, не е била разглеждана като инвестиция или поне не би била призната за добра инвестиция. Десетилетия по-късно обаче това очевидно не е така.
Когато артистите започват да реализират потенциала си за печалба от продажбата на произведенята им, се появява и първата аукционна къща, която да ги продава – The Stockholm Auction House, основана през 1674 година. Sotheby's се появяват през 1744, а Christie's през 1766. Тези къщи до ден днешен са активни и успешни. Но докато по същество управляват все същия бизнес, както и в началото, то методите и пейзажът в света на изкуството са претърпели драстични промени.
Всъщност изглежда, че се намираме в зората на нова революция, тъй като се появяват нови технологии като блокчейн, AI, VR и АR. И понеже изкуството и технологията се преплитат все повече, това преплитане ще повлияе и върху инвестирането в изкуство.
В бъдеще инвестициите ще са инвестиции т.е ще се ръководят основно от хладнокръвната мотивация за печалба.
В много кръгове изкуството се разглежда като финансов продукт – просто още една инвестиция, от която да се възползвате. Това, което се случва днес е, че броят на хората, които могат да влязат на пазара на тези инвестциии расте. В момента дори не е нужно човек да има нещо, което да си закачи на стената или заключи в сейфа. Токенизацията и раздробената собственост дават възможност човек просто да купува достъпни акции в произведения на изкуството. Все повече хора могат да инвестират все по-управляеми суми. Това е хубаво, защото така на пазара излизат още и още истински ценители, които не са имали възможност да инвестират до момента. А достъпът до изкуство е все по-лесен, благодарение на блокчейн приложения (известни още като dapps) или онлайн плаформи като Artsy например.
Това, което ще остане неизменно е, че инвеститорите все така ще търсят социално утвърдени инвестции. Такава е човешката природа. Да имаш „един Пикасо“ не е само финансова инвестиция, а добавена лична стойност – ти си тип човек, който притежава Пикасо. Да имаш надуваем заек от магазин за левче е едно, а да купиш скулптура на Джеф Кунс за няколко десетки милиона съвсем друго. Изкуството ласкае суетата.
Освен социално утвърдена, инвестицията в изкуство си остава дълга игра и това няма да се промени – например днес разбираме революционните моменти и забележителни художници като Уорхол, защото имаме възможност да погледнем назад към последните 100 години. Но е много по-трудно да се знае какво ще бъде ценно в бъдеще. Инвестирането в изкуство е и хазарт. В момента се смята, че възвращаемост може да се получи след седмата или осмата година, но разбира се ако имате милиони, може да получите такава и утре.
Но успоредно с тези, които ще търсят познатото и утвърденото, ще има и далновидни люде, които вече разбират, че дигиталното изкуство, което в момента ни се струва толкова странно, е като творбите на Пикасо навремето и ще инвестират в нови среди и технологии. Художниците в миналото са печелели слава чрез раздвижване на границите – днес артистите правят същото, само че с различни технологии и намерения.
Пандемията като катализатор
Първото нещо, когато разбрахме, че се задават тежки времена с Елица беше да отворим този сайт и да го посветим на изкуство. Това за нас беше логична крачка, защото си знаем, че ако се „държиш здраво“ за изкуството, то ще те спаси. Сега се оказва, че не сме само ние – изкуството е в страхотен подем.
Много хора са се „преместили в изкуството в следствие на пандемята“ и доста са отворили портфейлите. И това го казва Девеш Мамтани, главен пазарен стратег в Century Financial в Дубай. Онлайн продажбите на изкуство (и антики) миналата година са достигнали рекордно високи нива (12.4 милиарда долара), което е двойно повече от предишната година:„Удоволствието от ежедневното разглеждане на изкуство е по-ценно от притежаването на активи, до които нямате достъп.“
През март точно в ОАЕ британтският съвременен художник Саша Джафри продава най-голямата картина в света (1800 кв.м) на търг за 62 милиона долара. „Пътешествието на човечеството“ е най-скъпото произведение на изкуството, продавано някога в ОАЕ.
Разбира се, човек като Матмани съветва, че най-добрият начин за инвестиране в изкуство не е чрез незаменими токени, а в къщи като Christie's и Sotheby's, но визира инвеститори с висока нетна стойност (които са все повече милениали, между другото). Не е на същото мнение ливанският съвременен художник Кристел Бечара, първият в тази част на света, който стартира серия от NFT – Beauty in Diversity & DeFi съществува само под формата на криптиран арт на NFT пазара. „NFTs ще засегнат света на изкуството като цяло и ще бъдат златният стандарт за проверка на автентичността и установяване на произход“.
Бъдещето изглежда странно, криптирано, хладнокръвно и като че ли бездушно. Но не знаем дали ще бъде така – факт е само, че за обикновения човек вече става много по-лесно да инвестира в произведения на изкуството, които може да станат по-ценни по-късно, благодарение на технологиите.
Така че за всеки, който се интересува от изкуството като инвестиция, това със сигурност е подходящият момент да започне да се оглежда.
Comments