top of page
Writer's pictureПопаганда

КЛИМТ. СЕЦЕСИОНЪТ И ИТАЛИЯ

Елена Миланова

Instagram: my.italian.days


До 27 март 2022 година може да се разгледа изложбата „Климт. Сецесионът и Италия“, представена в Рим в палацо Браски на площад Навона. Аз лично не знаех нищо за връзката на Климт с Италия, но се оказа, че летните ваканции на Атерзее не са били единственото място, предлагало вдъхновение на Густав Климт, когато е бил извън Виена. Климт е пътувал често до Италия, участвал е с голям успех във важни изложби като например биеналето във Венеция през 1910 година, където участва с Friends I (The Sisters), която е показана и сега в изложбата.


Изложбата в Рим е голяма и проследява художествените етапи на Густав Климт в 14 раздела. Сензацията на изложбата е „Портрет на дама“ (1916) – картина, която е открадната от Galleria Ricci Oddi в Пиаченца през 1997 година и е намерена през 2019-а (за картината можете да прочетете отделно тук). Тя се излага пред публиката за пръв път, откакто е възстановена.



В изложбата Климт и художниците от неговия кръг са представени от над 200 произведения, включително картини, рисунки, плакати и скулптури, заети по изключение от музея Белведере във Виена и фондация „Климт“, както и частни колекции като Neue Galerie Graz, което се случва много рядко. Заети са над 50 негови произведения, включително 11 от най-важните му картини като „Юдит“ и „Булката“, която излиза от Австрия за пръв път от 80 години. Освен тях рисунки на майстора, плакати, автографи и фотографии, също си проправят път в тази разнообразна изложба.



Посещенията на Климт в Италия са допълнителната перспектива на изложбата.

Те включват ранните му пътувания като например това в северна Италия през 1899 г. с Карл Мол и семейството му, както и двете му пътувания до Равена и Венеция през 1903-та, където Климт се увлича по великолепните средновековни златни мозайки, които се превръщат във вдъхновението му за неговия „Златен период“. Показани са и пощенски картички с автограф, които документират пътуванията на художника до Триест, Флоренция, Пиза, Рим и езерото Гарда, които го вдъхновяват за някои от неговите пейзажи. Тези пътувания са важни за развитието на творческите му изследвания и увеличават влиянието му върху италианските художници, така че е направена връзка и с тях. Картините на Климт са съпоставени с произведения на италиански художници като Феличе Казорати и Галилео Чини, които са изненадващо по-възприемчиви към декоративния стил на Климт, отколкото виенските художници от неговото време.



Но изложбата не е ограничена само от физически присъстващи картини. Благодарение на сътрудничеството между музея в Рим, Белведере и екипа на Google Arts & Culture Lab - новата платформа на Google, посветена на изучаването на изкуствата, три от шедьоврите на Климт т.нар Картини на Факултета – Медицина, Право и Философия са възстановени виртуално. Това са алегории, предназначени за тавана на Aula Magna във виенския университет, създадени между 1899 и 1907, които са отхвърлени като скандални. Трите произведения са изгубени при пожар през 1945 година в замъка Имендорф, като от тях са останали само черно-бели фотографии и статии от вестници. Google Arts & Culture реконструира цифрово цветните панели чрез машинно обучение (подмножество от изкуствен интелект) и със съветите на д-р Франц Смола, куратор на изложбата в Рим и един от водещите специалисти по Климт в света, те също са включени в изложбата.

Медицината


Comments


bottom of page