Елена Миланова
Instagram: my.italian.days
В историята на изкуството има случаи, когато картина става известна, защото носи събе си загадка и пленителна история на изчезване. Джокондата на Леонардо е една такава картина. Но докато случаят с кражбата й от Лувъра е лесен и се разрешава бързо, то истински cold case е изчезването на друга прелестна картина – „Портрет на жена“ от Густав Климт (1917 г.). Тя е част от серия женски портрети, които рисува Климт между 1916 и 1918 г. На нея е увековечил деликатните черти на младо момиче в рокля с пастелни шарки, вдигната на кок коса, светли бузи и мързелив поглед. Портрет пример за „климтска“ женственост – чувствена, но ефирна и преобразена в символично привидение, разтворено в цвят.
На 9 февруари 1997 година полицията в град Пиаченца (Италия) получава обаждане от галерията Ричи Оди – картината на Климт с неоценима стойност е открадната малко преди откриването на голяма изложба по време на ремонт на сградата. Намират изхвърлена рамката на покрива до покривна капандура, която обаче е твърде тясна, за да премине цялата картина, така че е свалена от рамката. През април полицията открива факшификат на картината във Вентимилия в пакет, адресиран до бившия италиански премиер Бруно Кракси. Различни копия са известни на италианската полиция, има различни теории за размяна и инсценировки, но реални следи от картината няма. Минават 20 години и през 2014 година надеждите за откриването на портрета се възраждат – с помощта на по-модерна технология е открит част от пръстов отпечатък върху рамката. Може би, ако той съвпадне с някой познат на полицията, това ще доведе до намирането на картината? Нищо подобно не се случва. През годините властите работят по какви ли не версии, включително най-отчаяни като например, че сатанистка секта е откраднала картината, за да я използва в зловещ ритуал на гробището. В друга пък богат клиент, уплашен от медийния шум, се отказва от шедьовъра и така платното е продадено на трафиканти в игра на престъпна размяна на кокаин и диаманти.
Търсенето на картина е емоционално, почти сякаш е човек, а картината е портрет на жена, няма по-голяма гаранция за приковано внимание. В случая с картината на Климт търсенето продължава 28 години. През декември 2019 година, 23 години след кражбата, картината е намерена от градинари, които подрязват бръшляна, обрасъл около стените на галерията, в черна торба за боклук във външната стена. Бръшлянът в пукнатината е на поне 10 години, така че все още се изследва дали е била там през цялото време или е сложена по-късно.
Но освен тази детективска история, „Портрет на жена“ крие още една, дори по-интересна загадка. Коя е жената на тази картина или по-точно кои са жените на тази картина?
Месеци преди кражбата италианската студентка Клаудиа Мага (сега преподавател и писател) открива с рентгеново изследване втора фигура под образа на дамата от портрета. Същия модел, идентична кройка, плюс тъмна шапка и шал. Потрет в земни тонове, който после е покрит с пролетна версия в цвят. След като скритата творба е дигитално възпроизведена е идентифицирана като "Портрет на млада жена", рисуван от Климт през 1910 година, изложен през 1912 в Дрезден, публикуван през 1917 и оттогава обявен за изчезнал. Всъщност не е изчезнал, Климт е нарисувал върху него настоящата картина.
И тук е мистерията – коя е тази жена с двойно лице? Може би е Алма Малер, музата на Климт или Риа Мунк, която Климт рисува на смъртното й легло през 1912? И има ли връзка това с причините за кражбата? Може да минат много години, докато се разбере, ако изобщо се разбере. Но не пречи да фантазираме, в крайна сметка това е силата на подобни картини.
Не е чудно, че точно тази картина е избрана да привлече вниманието на публиката най-много към изложбата „Климт. Сецесионът и Италия“ в Рим (до 27 март 2022), където е изложена за пръв път пред публика след намирането й. Загадките са винаги привлекателни, а за изложбата повече можете да прочете тук.
Kommentare