top of page
Writer's pictureПопаганда

КРАЛСКИ РАЗКОШ: ИЗГУБЕНАТА ТИАРА НА КРАЛИЦА МОД

Елена Миланова Instagram: @byelenamilanova



Много се знае за кралица Мод и все пак в България тя остава непозната. Миналата година се навършиха 150 години от рождението й, което в Европа беше отбелязано с изложби и събития. Кралица Мод е дъщеря на принцеса Александра, за която ви разказахме – кралица Виктория е баба на Мод. Мод е първата кралица на Норвегия за пет века, която е и кралица на Дания и Швеция. За да придобиете представа за мястото й, тя е била избрана да управлява редом до съпруга си, крал Хаакон VII. По време на коронацията й носи не само кралска корона, но и скиптър, и жезъл. Нейният паметник днес се намира пред двореца в Осло.


Мод е родена на 26 ноември 1869 година в Лондон и е петото дете на Александра и Албърт Едуард, принца и принцесата на Уелс. Мод се омъжва е в края на 20-те си години, което е направо преклонна възраст за онова време. Вероятно, защото известно време е нещастно влюбена в далечен неин братовчед, който отказва да се ожени за нея, независимо, че е затънал до гуша в дългове от хазарт и този брак би спасил положението му. Вместо за него, Мод се омъжва за своя първи братовчед – принц Карл Датски, който после става крал Хаакон VII.



Пристигайки в Норвегия, Мод носи със себе си значително количество бижута и скъпоценности. Но един особено ценен предмет от колекцията й остава в историята – тиара с перли и диаманти, подарък от родителите й. Това бижу е много харесвано и известно и е познато като „Перлената тиара на кралица Мод“.


Когато кралица Мод се жени за принц Карл през 1896 година, тиарите не са това, което са в момента – само за държавни приеми, събития и височайши сватби. Нейната снаха например, кралица Мери на Великобритания, е носела тиара всеки ден на вечеря. Тиарите са били търсени и много популярни сред аристокрацията.


Тиарата на кралица Мод е известна подобно „Великденското“ яйце на Фаберже. Не толкова заради стойността й, колкото заради загадката, която я съпътства. За разлика от яйцето обаче, се знае чудесно как изглежда – диадема от диаманти и перли в рамка от бяло злато и платина. В центъра й има голям троен елемент с издагащи се извивки, много модерни за времето си. Но периферията на тиарата с малки перлени „капчици“ е традиционна. Не се знае кой я е изработил. Тя се превръща в любимата тиара на Мод, именно заради комбинацията между модерно и класическо. Тиарата е толкова харесвана, че сестра й, принцеса Виктория, я взима назаем за коронацията на баща им.



През есента на 1938 година Мод заминава за Лондон, за да се лекува от тумор. По неизвестни причини взима със себе си и повечето от бижутата си. Умира от сърдечна недостатъчност през ноември 1938 година, така че колекцията й скъпоценности остава в Лондон, което се оказва голям късмет, защото скъпоценностите остават извън обсега на Хитлер, който окупира Норвегия. Ето защо крал Хаакон решава да не връща веднага бижутата в Норвегия, а да ги съхранява на тайно място във Великобритания.


След войната бижутата не са върнати обратно, а Норвегия така и не ги изисква официално. Едва през 1953 година кралица Елизабет II картотекира кралските бижута и връща бижутата на кралица Мод в Норвегия, чрез престолонаследника Олав и принцеса Марта, които присъстват на коронацията й. Между тях е и тиарата на кралица Мод. Марта никога не носи бижутата на покойната й свекърва, освен комплект обици.


Норвежкото кралско семейство, за разлика от британското, не споделя никога бижута помежду си до сватбата на Харалд, когато наследниците разделят шестте тиари на кралица Мод. Когато Соня се жени в норвежкото семейство, тя понякога носи тиарата на кралица Мод, най-вече по време на държавни посещения и приеми. През 1995 година тиарата е изпратена за реставрация в Gerrard's в Лондон, заедно с някои други скъпоценности. Тиарата е била готова и опакована за изпращане в Норвегия, когато трима души обират магазина на Regent Street. Независимо, че разразилия се екшън включва 70 въоръжени полицая и обсада на магазина за пет часа, от крадците и бижутата няма и следа.

Кралица Соня с новата тиара.


Разследването продължава няколко години без никакъв резултат. По времето, когато е ремонтирана, тиарата струва около 200 000 паунда, но пада огромна сянка върху реномето на бижутерската къща. Кралица Соня обаче остава редовен клиент на Gerrard's до ден днешен, независимо от случилото се. Разбира се по-късно Gerrard's изработват точно копие на тиарата, което използва в момента кралица Соня. Нещо повече – в новата тиара централният елемент може да се свали и да се превърна в по-малка перлена тиара.

Принцеса Марта през 2013 година


В резултат на кражбата, норвежкото кралско семейство взима решение да не излага оригиналните бижута на семейството и отхвърля всички молби от музеи след 1995 година. До ден днешен не се знае каква е съдбата на тиарата на кралица Мод, можем само да се надяваме, че не е разфасована и е цяла, което все пак дава малка надежда, че един ден ще се появи отново.

Comments


bottom of page