top of page
Writer's pictureПопаганда

НАЧАЛОТО С МАКОВЕТЕ

Елица Павлович


Поле с макове край Аржентьой, 1873


На първата изложба на импресионистите Клод Моне излага своята картина „Поле с макове край Аржентьой“. Тази картина се оказва знакова не само в личната му история и в художествения му път, но и в историята на изкуството.


„Импресионизъм“ всъщност е изречено като обидна дума. Поне това има предвид критикът, който презрително казва, че художниците на изложбата дори не могат да изобразят онова, което рисуват, а просто създават усещане – „импресия“ за него. Това определение се оказва толкова безпогрешно точно, че дава име на новото направление в изкуството.


Усещане е и полето с макове на Моне. Лятото, дълбоко синьото небе с облаци, ярко червените макове, които греят така силно в ярката светлина, че изглеждат огромни, много по-големи, отколкото са, жена му Камил и сина му Жан на преден план и друга жена и дете в далечината – всичко създава усещане за безгрижие, за топлина и светлина, за лято, вечно лято.


Зад импресията за лято остава болестта на Камил, която вече подкопава здравето й, нестабилното финансово положение на семейството и трескавите опити на Моне да се справи и да живее от изкуството си.


„Вера Репина с децата върви по синора, 1879. Иля Репин


През 1873 година Иля Репин получава стипендия от академията в Санкт Петербург за обучение в Париж като отличник на випуска си и носител на златен медал. В родината си Репин бързо става популярен, той е вероятно най-успешният художник на Русия през ХІХ век.


По време на престоя си във Франция Репин е силно впечатлен от импресионистите, известно е че посещава първата им изложба. След завръщането си от Париж той рисува няколко картини, силно повлияни от импресионистите и Моне в частност и сред тях най-известната е „Вера Репина с децата върви по синора“. Влиянието на картината с маковете от Аржентьой е неоспоримо. Макове няма, но усещането за безгрижно лято е непогрешимо, а именно усещането е важното. Тази картина не само е сред най-известните произведения на Репин, тя се приема за начало на импресионизма в Русия. Именно с нея започва изложбата „Импресионизмът в Русия“ в музея Барберини в Потсдам.


Под тополите, 1887


Що се отнася до Моне, темата с полето с макове остава любима за него години наред. През 1887 година той рисува много подобен сюжет, но вече в Живерни, където живее от три години. На картината се виждат тополите – тема на много други негови картини (и отделен текст на Елена) – както и отново две фигури – женска и на дете. Жената на картината е доведената дъщеря на Моне, Жермен, а детето е един от синовете му – Жан или Мишел. Човешките фигури са много повече част от пейзажа, отколкото в предишната картина от Аржентьой. Тази картина е показана пред публика едва през 1899 година и е продадена за много голяма сума, затвърждавайки репутацията на Моне като един от най-големите художници на епохата.


Commentaires


bottom of page