top of page
Writer's pictureПопаганда

РУСКАТА КРАСАВИЦА, КОЯТО ОЦЕЛЯ РЕВОЛЮЦИЯТА

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova

След Октомврийската революция несметните богатства на царската фамилия Романови почти изцяло изчезват. През 1922 година болшевиките създават специална агенция, Совнарком, която разпродава царското имущество в кампанията „Да превърнем съкровищата в трактори“. Изключителни образци на ювелирното изкуство изчезват и са разфасовани на камъни, продадени на практика за нищо, често незаконно. Много малко от национализираните и продадени по-късно бижута са запазени, като в общия случай се появяват на най-неочаквани места в различни моменти.

Именно това е съдбата на една от най-красивите тиари, наречена „Руската красавица“, която се смята, че е оцеляла до днес.

Изработена от диаманти и перли, тази тиара е поръчана от император Николай I за любимата му съпруга Александра Фьдоровна. Тя е изработена по стила на друга тиара – впечатляващ образец с розов диамант, принадлежал на съпругата на Павел Първи – Мария Фьодоровна. Въпросната тиара или „голямата диамантена диадема“ е по-голямата сестра на Руската красавица, която се нарича още и „лъчезарната диадема“. Изключителното и в двете е не толкова дизайна и формата, нито колко хиляди диаманти има инкрустирани в тях, а в начина, по който са закрепени камъните.

Под ръба на тиарите има ред диаманти или перли с форма на сълза, които са подвижно фиксирани – с всяко движение се поклащат и сияят.

Следите на голямата тиара с розовия диамант се губят, вероятно в кампанията за закупуването на трактори. Но „Руската красавица“ оцелява. По някакъв начин е закупена от Мери Гладис, съпруга на херцога на Марлборо (за тази интересна жена разказвахме тук).


По това време да се появиш с бижу, принадлежало на Романови, закупено „под масата“, е проява на ужасен вкус и много лоша карма. Ето защо Мери никога не се появява публично с тиарата, но всички знаят, че е у нея. Понякога я слага пред огледалото в домашна обстановка. От един такъв епизод има дори снимка.

След смъртта на херцогинята през 70-те години, бижутата й са изложени на търг и Руската красавица е купена не от кой да е, а от Имелда Маркос за 4 милиона долара. Както знаем, Имелда Маркос има вкус за всичко, което може да се закупи с парите на филипинския народ и напълно безсрамно го прави не само по отношение на легендарните й обувки. В средата на 80-те, след изгонването на Маркос от страната, се появяват слухове, че нейните притежания ще бъдат разпродадени на търгове (самата Имелда е жива и е в 90-те си години), но до момента „Руската красавица“ не се е появявала на такъв. Руснаците чакат с голямо нетърпение този момент, за да откупят тиарата и да я върнат в Русия по примера на Виктор Векселберг, който успя да купи много от бижутата на Фаберже и да ги върне в родината им.


Междувременно, докато чакаме Имелда да се спомине и тиарата да се появи отнякъде отново на бял свят, копие на „Руската красавица“ съществува – направено е от съветски бижутери през 1987 година. Тиарата се състои от хиляда диаманта и 25 големи перли с форма на сълзи. Репликата е изложена в Елмазния фонд.

А най-близката по стил на тази тиара – оригинална и носена на публично място – е The Cambridge Lovers' Knot Tiara на Garrard от 1913 година, с която често виждаме Катрин днес. Там окачването на перлите е също подвижно, за същия полюшващ се ефект.








Comments


bottom of page