Елена Миланова
Instagram: my.italian.days
снимки:vam.ac.uk
С последната си изложба музеят Виктория и Албърт кани посетителите си да влязат в света на Фаберже – легендарната руска бижутерска къща, основана през 1842 година. Кураторите на изложбата Кийрън Мккарти и Хане Форби работят четири години, за да осъществят „Фаберже в Лондон: От романтика до революция“ , която може да се разгледа до 8 май 2022 година. Изложбата е замислена и изпълнена като задълбочено изследване на наследството на Фаберже с фокус върху предмети и бижута от кралската колекция и заети от други музеи произведения.
Изложбата е подредена хронологично – от основаването на къщата и връзката с Русия, през тази с руската императорска фамилия и международното признание в Лондон, до упадъка й пред лицето на войната. Въпреки драматичната съдба и пречупените съдби на талантливите майстори бижутери, изложбата се стреми да създаде радостно усещане за зрителите пред майсторството, причудливостта и красотата – един „проблясък на блясък“ в мрачната ситуация, в която се намираме в последните две години.
Фаберже е пионер в декоративните изкуства още от средата на XIX век. Майсторите му изработват сложни подаръци, дрънкулки, декоративни предмети и бижута, които поразяват целия свят, включително британското кралско семейство. В изложбата са включени над 200 предмета и е разказана задълбочено историята на марката Фаберже като се отделя и специално внимание върху клона на компанията в Лондон, който се превръща в гореща точка за висшето общество на крал Едуард.
ни
Пътешествието за посетителите започва от кариерата на Карл Фабеже и води през романси и връзки, които са вдъхновението зад повечето произведения на изкуството, които създава. А в това руското императорско семейство е ненадминато – Романови си подаряват красиви и интимни подаръци Фаберже, много от които са изложени в първата зала на изложабта. Кутии за дрънкулки, любовно надписани молитвеници, малки скулптури, цветя от кристал и минатюрни семейни портрети, езикът на Фаберже е любовен.
Напред в следващите зали изложбата преминава към успехите на Фаберже извън Русия. Лондонският клон на Фаберже е единственият извън Русия и е епицентър на международния бизнес на къщата. Разположен на улица „Бонд“, магазинът процъфтява под патронажа на британските кралски особи, които се превръщат в запалени колекционери на Фаберже, в резултат на подаръците, изпратени им от император Николай II и империатрица Александра Фьодоровна.
В изложбата могат да се видят не само бижута, но и колекцията миниатюри на селскостопанските животни, отглеждани от крал Едуард и кралица Александра в Съндрингам – показващи тясната връзка между Фаберже и кралските особи ( за тази колекция можете да прочетете тук).
В предпоследната зала е показано влиянието на Първата световна война върху ателиетата на Карл Фаберже – закриването на лондонския клон и мобилизирането на любимата работилница на Карл в Русия, превърната във фабрика, която преминава от украсяване на яйца към ръчни гранати. Романови, свалени от пролетариата, вече не могат да покровителстват Фабрже – блестящи бижута и благородни метали се заменят с мед и месинг, акцията „Да заменим съкровищата с трактори“ разпръсква и унищожава безценни произведения на изкуството. В тази зала се показват и кадри от опустошената от войната Русия.
Но не Ленин има последната дума в историята на Фаберже. „Фаберже в Лондон: от романтика до революция“ не позволява наследството на работилницата просто да изчезне. Последната зала е истинско gran finale. Там е изложена най-голямата колекция от императорски великденски яйца, показвани в Обединеното кралство, някои от тях за пръв път. 15 великденски яйца, сред които яйцето на московския Кремъл, заето от музея на Москва, яйцето с диамантена решетка, подарък от император Александър III на съпругата му за Великден 1892 г., както и яйцето на Александъровския дворец, което съдържа миниатюрна маса, гарнирана с емайлиран златен и сребърен модел на двореца.
Така историята на къщата Фаберже има своя хубав край – легенда, която продължава да отразява ярко руското майсторство на блясъка, любовта и красотата, докато онези отдавна са прибрани в тъмните ъгли на мазето на историята.
Comments