top of page
Writer's pictureПопаганда

СЕРИАЛИТЕ, КОИТО МИ ПОМОГНАХА ДА ПРЕМИНА ПРЕЗ 2020

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova



Тази година сериалите бяха едно от нещата, които ме караха да се чувствам дори още добре у дома. Поредиците, които гледах се увенчаха с истинско гран финале – краят на втория сезон на The Mandalorian. Този край е и големият финал на годината, от която поне в личен план нямам никакви оплаквания и за което съм безкрайно благодарна.


Ето кои заглавия включих в моята лична селекция:


The Mandalorian (Disney+)


Вселената на „Междузвездни войни“ се разширява и става все по-интересна. Disney се готвят да я прехвърлят почти изцяло на екраните на смарт устройствата ни, така че ни чакат много нови истории като тази за Боба Фет догодина. Мандалориенацът плени сърцата на всеки фен, независимо от възрастта му, още миналата година. Джон Фавро представя един космически уестърн, в който главният герой наемник мандалорианец (Педро Паскал) търси из галактиката отговорите за малкия си спътник, когото всички нарекохме „бебето Йода“. Тази година търсенето на джедай, който да обучи Грогу, както разбрахме че се казва всъщност, се увенча с момент, който за много хора е най-великият момент в телевизията изобщо. Появата на Люк Скайуокър беше очаквана, но предизвика истински катарзис за всеки, който е бил дете, когато е видял Люк за пръв път. В едни две минути Джон Фавро ни спаси от 2020 изпращайки ни в 1976. Следващата ми теория ще видим дали ще се потвърди догодина – R2D2 е спасил Грогу от order 66.

Тhe Queen's Gambit (Netflix)


В традицията на истории като Джейн Еър и Хари Потър, героинята на The Queen’s Gambit Бет също започва като сираче, което тук се превръща от незабележимо присъствие в най-великия шахматист, които светът е виждал. Това е сериал, който трябва да се изучва във филмовите академии за това колко добре се справя с всички елементи – музиката, декора, костюмите, визуалните ефекти, всички те са безупречни. Прекрасни са и музиката на Кралос Рафаел Ривера и разбира се модата. Цялото ни ревю можете да прочете тук.


Travels with my father (Netflix)


Островче нормалност и доброто настроение с елементи на хубава емоция, замисляне и понякога засядане на бучка в гърлото, гарнирани с доза английски хумор, бяха чудесно бягство от лудницата на света за мен тази година Точната рецепта е събрана в 4 много кратки сезона от по едва няколко епизода. Поредицата проследява 29-годишния британски стендъп комик Джак Уайтхол и неговия 80-годишен баща Майкъл Уайтхол по време на пътуванията им по света. Цялото ни ревю можете да прочете тук.



Unortodox (Netflix)


Unortodox e разказ за млада жена която се опитва да намери собствения си път, изправена срещу почти нулеви шансове за това. Ести, която принадлежи към общността на евреите Сатмар в Бруклин, търси свободата си в Берлин, един град който е олицетворение на всички травми на тези изстрадали хора. Тя заварва общество, кипящо от живот, което е приело срама си и е изковало ценностите си наново, върху отвореността, приемането и толерантността. Unortodox е филм за силата на жената и за нейния дух. И прави нещо, от което всички сега имахме нужда през 2020 – разгръща се отвътре навън към простора, доброто, красотата и разнообразието на света. И ни окуражава да отворим сърцата си в момент, в който личният ни свят се е свил до размерите на стая. Цялото ни ревю можете да прочете тук.


Тайна разработка (HBO)


Истинската научна фантастика се отнася до идеи и метафори, които са още един философски начин да се погледне навътре към човека. Този жанр е абсолютно безсмислен, ако не води читателя или зрителя към състояние на размисъл и дори някаква хипноза, и ако зрителят не усеща, че под повърхността на историята не тупти човешко сърце. Майстори на този жанр за екран в момента има много малко, а такива, които могат да го правят за по-масова публика, са дори още по-малко. Един от тях е Алекс Гарланд, който разказа две такива истории „като по учебник“ – филмите „Ex Machina: Бог от машината“ (2015) и “Изтребление“ (2018). Новата му изява в жанра на научната фантастика „Тайна разработка“ (оригиналното заглавие е Devs I) дава възможност за дори още по-голямо разгръщане. Цялото ни ревю можете да прочете тук.



Comentarios


bottom of page